Przykład

Jednym z ciekawszych obecnie wirtualnych rozmówców znajdujących się w polskim Internecie jest król Stanisław August Poniatowski. Chatterbot znajduje się na stronie Skarbca Mennicy Polskiej (http://skarbiec.fidointelligence.pl/uak/skarbiec.html).


Wirtualny rozmówca - król Stanisław August Poniatowski

Z królem można porozmawiać na wiele tematów, choć najlepiej czuje się w zakresie oferty swojego Skarbca. Potrafi doradzić w wyborze właściwego numizmatu nawet początkującym kolekcjonerom. Zna wagę, średnicę, czy sposób wykonania każdej monety. Król zapamiętuje imię swojego rozmówcy. Pamięta je także jak użytkownik wraca po pewnym czasie na stronę. Wirtualny rozmówca sensownie odpowie na prawie każdy dowolny temat.

Awatar wirtualnego rozmówcy to w pełni animowana postać mężczyzny. Ubrany jest w strój króla z epoki, z której pochodzi. Jego mimika jest prosta – uśmiecha się, ale nie otwiera ust podczas rozmowy. Postać porusza się po ekranie i reaguje na treść rozmowy. Przykładowo kiedy użytkownik spyta króla „czy lubisz grać w piłkę”, król wyciąga piłkę i odbija ją.

Król Stanisław August Poniatowski mówi (także w sposób dosłowny, ponieważ korzysta z syntezatora mowy) do użytkownika językiem staropolskim, co doskonale uzupełnia wizerunek chatterbota. W programie zastosowano także elementy związane ze współczesnością, np. król korzysta z telefonu, w przerwie w rozmowie odbiera e-maile itp.

Warto podkreślić fakt, że chatterbot Stanisław August Poniatowski jest unikatowym projektem na światową skalę. Jest pierwszym wirtualnym rozmówcą, który prezentuje postać historyczną. Jest to także pierwszy chatterbot w Polsce, którego awatarem jest cała osoba – od stóp do głowy.

Projekt ruszył w sierpniu 2009 roku. Twórcą jest wirtualnego rozmówcy jest firma Fido Intelligence.